Salı

28°C | 16°C
Çarşamba

31°C | 17°C
Perşembe

33°C | 18°C
İletişim Merkezi

Gençlik ve Spor

Vize Hakkında

Gençlik ve Spor

SPOR TESİSLERİ


İlçemiz Merkezinde Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nün ilçe teşkilatı bulunmamakta olup bu görevi İlçe Kaymakamlığı yerine getirmektedir. İlçemizde bir adet çim saha, bir adet kapalı spor salonu ile spor salonunun bitişiğinde yer alan bir adet hala saha bulunmaktadır. Ayrıca ilçedeki tüm okulların bahçelerinde açık voleybol-basketbol sahaları da mevcuttur.

 

Vize Kapalı Spor Salonu : 1978 yılında Karabük tip projesine göre yapılan salon Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nün Vize teşkilatının kadrosuzluk nedeniyle kaldırılması neticesinde kısa bir süre zarfında ilgisizlik, duyarsızlık ve de hor kullanılması nedenleriyle harabeye dönmüşken 2002 yılı içerisinde Kaymakamlık tarafından Devlet-Vatandaş iş birliği ile yapılan bakım ve onarım sonunda tekrar hizmete sokulmuştur. Spor salonu, 2005 yılı sonunda yaşanılan aksaklar nedeniyle salonunun çatsında meydana gelen sorunlar salonu tekrar kullanılmaz hale sokmuş 2007 yılında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Özel İdare Müdürlüğünün ortak finansmanı ile salon baştan aşağı yenilenmiştir Salon zemini sentetik olup, 17*44 metre ölçülerine ve 450 oturma kapasitesine sahiptir.İçerisinde ortak kullanılan voleybol, basketbol, hentbol oyun alanları bulunmaktadır. Ayrıca salonda dijital bir skorboard ile ses düzeni de mevcuttur.İlçemiz okulları tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Hüseyin Naciye Öner Halı Saha ve Dinlenme Tesisleri : 2004 yılı içerisinde İlçe Kapalı Spor Salonunun yan ve arka taraftarında bulunan, atıl durumdaki alanda Kaymakamlık tarafından Devlet - Vatandaş iş birliği ile yapılan tesislerdir. İçerisinde 25x46 metre ölçülerinde bir halı saha, çocuk parkı, dinlenme yerleri , kapalı bir ahşap kafe ile asfalt zemin üstüne kurulmuş açık voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır.

İlçe Semt Stadyumu : 1987 Yılında dönemin Belediye Başkanı merhum Şükrü TOP tarafından mera özellikli alan içerisine yaptırılan stadyum, 65*102 metre ölçülerinde tamamı doğal çim saha ile , altı kulvarlı atletizm pistine sahiptir. Tirübün kapasitesi ise 900'dür. Stadyumun alt tarafında yine doğal çim 40*60 metre ölçülerinde bir de antreman sahası bulunmaktadır.

İLÇEMİZDEKİ SPOR KULÜPLERİ

İlçemizde üç spor kulübü bulunmaktadır.

1-VİZESPOR

1925 Yılında İBRAHİM KAMACI, YAVUZ ÖZTRAK, SUNUHİ BALİ, HAYRİ KESİMOĞLU, A.HAMDİ TURCALI, AHMET ORAY, K.ZİYA PELİN, ZÜHTÜ SÖNMEZ, HAMDİ ALTAN, SAİT ÖZKAN, HÜSEYİN ERKAN, TAHSİN IRK ve ABDÜL YÜKSEL tarafından Vize İdman Yurdu adı ile kurulan Vizespor Kulübü köklü bir geçmişe sahiptir. Güçlü kadrosu ile Kırklareli Bölgesinde her zaman şampiyonluğa oynayan Vizespor, rakip takımlar içinde hep zor bir deplasman olmuştur.

vize spor

VİZESPOR'UN KAZANDIĞI ŞAMPİYONLUKLAR ve ÖDÜLLER

1985-1986 YILI 2.AMATÖR KÜME CENTİLMEN TAKIMI
1988-1989 YILI 2. AMATÖR KÜME GRUP ŞAMPİYONU
1991-1992 YILI A GENÇ TAKIM GRUP BİRİNCİSİ
1992-1993 YILI 1. AMATÖR KÜME NAMAĞLUP GRUP ŞAMPİYONU İL İKİNCİSİ
1993-1994 YILI A GENÇ TAKIM GRUP BİRİNCİSİ
1995-1996 YILI 16 YAŞ GRUP ŞAMPİYONU
1997-1998 YILI A GENÇ TAKIM GRUP BİRİNCİSİ
1997-1998 YILI 1. AMATÖR KÜME NAMAĞLUP İL ŞAMPİYONU
1998-1999 YILI 1. AMATÖR KÜME GRUP ŞAMPİYONU

2 - VİZE ACARSPOR

1978 Yılında ilçemiz Gazi Mahallesinde kurulan Vize Acarspor futbol kulübü kurulduğu yıldan bu yana 2. Amatör futbol liginde mücadele etmekte olup çeşitli kereler grup ikincisi olmuş fakat şampiyon olamamıştır. Bunun yanı sıra yetiştirdiği bir çok futbolcu da Vizespor'da forma giymiştir.

3-ÇAKILLISPOR

Çakıllı Spor 1972 yılında kurulmuştur. Çınar Spor ve Çakıllı Spor olmak üzere iki takım birleşmesi sonucu Çakıllı Spor adını aldı. Takımın forma renkleri sarı-kırmızıdır. Bir dönem 1. amatör ligde de oynayan Çakıllıspor şu an 2. Amatör ligde bulunmaktadır.

Sporun geniş bir yayılıma sahip olduğu Vize'de zaman zaman sekteye uğrasa da her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kaymakamlık Kupası Futbol Turnavası ve Voleybol Turnuvası büyük ilgi çekmektedir.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR
Rota Dizayn