Perşembe

8°C | -1°C
Cuma

12°C | 2°C
Cumartesi

12°C | 4°C
İletişim Merkezi

Vize Gezi Rehberi

Vize Hakkında

Vize Gezi Rehberi

TRAKYA'DA MEDENİYETLERİN BEŞİĞİ VİZE

İstanbul'a 1,5 saat mesafede 138 kilometre henüz keşfedilmemiş bir hazine var. Tarihi kültürü ve doğasıyla bir cennet köşesi. Küçük şirin ama geçmişteki ünü büyük bir ilçe burası Vize.

Bugün Kırklareli iline bağlı küçük, şirin bir ilçe olan Vize, oldukça zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Tarihte değişik isimlerle anılan kent, Bizye, Bizya, Bida, Biza, Vissa, Vizilli ve son olarak da Vize olarak bilinmektedir. BİZYE olarak geçen bu ilk VİZE adı Trak krallarından BYZAS'ın ismine izafeten verilmiştir. Yunan mitolojisinde bu isim "BYZİA", kaynak perisi olarak geçer. Zaten Vize'de suların ve kaynakların bolluğu Geç Roma Döneminde yapılan 242 km.'lik (Vize-İstanbul) Dünyanın en büyük su yolu olan Roma su Yolu bu açıklamayı teyid etmektedir.

Trakya'daki en güzel yerleşimlerden biri olan kent için; Hoca Saadettin Efendi Vize'yi "Gönül Açıcı" yer olarak açıklamaktadır. Türklerin hep gönül bağı olduğunu düşündüğümüz Vize, genellikle havasının güzelliği, bağ ve bahçelerinin zenginliği, sularının bolluğu ile İstanbul-Edirne arasındaki bütün kasabaların en güzeli olarak tanıtılmıştır. (Hoca Saadettin Efendi Cilt 1 Sayfa 137)

1883 yılında Vize'de doğan Dünyaca Ünlü Yazar Georgios Vizyenos (Vize'nin Evladı) Atina'da devam ettiği öğrenimini geliştirerek, Almanya'da felsefe ve psikoloji eğitimi görmüş ve doktorasını burada tamamlamıştır. Eserlerinde Vize'ye geniş yer veren Georgios Vizyenos doğduğu yer ile ilgili olarak "Trakya'da birçok kasaba vardır. Fakat Vize kadar güzeli yoktur." ifadesini kullanmıştır.

Adrianos ve Filip sikkelerinde de görülen, Trakların Astai boyunun büyük ihtimalle merkezini teşkil eden kent, Trak Krallığı'nın da başkentiydi.Doğu Roma (Bizans) döneminde İstanbul'un Trakya'daki kalesi olarak bilinen kent çok parlak bir dönem geçirmiştir. Osmanlı Döneminde Trakya'da 3 Sancak biri olan kente Osmanlı kayıtlarına göre Çorlu, Kırkkilise (Kırklareli) Hayrabolu, Birgos (LüleBurgaz), Saray, Pınarhisar, Silivri, Danişmend-i-Eski (Babaeski) nahiyeleri bağlıdır. Sancağın toplam 111 köyü vardır.

 


KENTTEKİ ÖNEMLİ TARİHİ DOKULAR

KARAKOÇAK TEPE VE GEMİKAYA KAYA SUNAKLARI: Prof.Dr. Engin BEKSAÇ'ın büyük bir çalışma yaptığı Karokoçak Tepe ve Soğucak Köyü sınırlarında yer alan Gemikaya Mevkiindeki Kaya Sunaklar türlerine ender rastlanan Trak dönemi tarihi kalıntılar olarak göze batmakta. Prof.Dr. Engin BEKSAÇ'a göre Trak Başkenti olduğu süreçte Karakoçak ve çevresinin Vize'nin en etkin kesimi olduğu ve tipik Avrupa'dakiler benzeri bir Demir Çağı ve sonrası kutsal ve iskan alanı olduğu, her özelliği ile uzaktan bakınca da bunu anlamanın mümkün olabileceği yönündeydi.

KÜÇÜK AYASOFYA KİLİSESİ: VI. Yüzyılda Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde Dionysos mabedinin temelleri üzerine bazilika planında yapılmıştır. Üç apsisi vardır. İçerisinde üçer sütunlu, iki sütun dizisi sonraki yıllarda payelere dönüştürülmüştür. Ayrıca Azizelik mertebesiyle Hristiyanlık dini içinde sonsuza dek uzanan bir yer edinen Azize Maria'nın mezarının bulunduğu kabül edilen yer olan Yapının Bizans döneminde fresklerle bezeli olduğu, günümüze kadar gelen izlerden anlaşılmaktadır. Güney nefte ki Deesis kompozisyonu oldukça harap olmuş Naos'un güneybatısında ne olduğu anlaşılmayan başka bir fresk izi ile karşılaşılmıştır. Bunun yanı sıra Ermeni bir asilzadenin kızı olan ve Nicephoros Drunganion isimli Vize askeri birliğinin komutanı ile evlenen Vize'li Maria'nın fresk izine rastlanmıştır.Yapı Osmanlı hakimiyeti sırasında Gazi Süleyman Paşa tarafından camiye dönüştürülmüştür. Yakın geçmişe kadar kullanılan yapı 1997 yılında Kırklareli Müzesi ile Trakya Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü öğrencileri tarafından temizlenmiş ve bakımı yapılmıştır.

ANTİK TİYATRO : Türkiye Trakya'sının bilinen ilk ve tek antik tiyatrosudur. 1995 Yılında Kırklareli Müzesi Başkanlığında Müze Müdürü Zülküf YILMAZ, Trakya Üniversitesi'nden Yrd.Doç.Dr. Özkan ERTUĞRUL ve Arkeoloji ve Sanat Tarihi öğrencilerinin katılımı ile Vize Çömlektepe Höyüğü kazısına başlanmış, yaklaşık 3 yıl süren kazı sonunda Türkiye Trakya'sının tek antik tiyatrosu önemli oranda açığa çıkarılmıştır. M.S. II. Yüzyıla tarihlenen Geç Roma dönemi eseri yapının oturma kademeleri (cavea), bunların arasındaki yollar (parados), sahne binası (skene), ve orkestra bölümleri günümüze ulaşabilmiştir. Kazılar sırasında çok sayıda Roma Bizans ve Osmanlı keramikleri, cam ve metal buluntular ile ele geçirilen heykel sahne rölyefleri türlerinin en iyi örnekleri olup Kırklareli Müzesinde teşhir edilmektedir.

VİZE KALESİ : İlk inşasının M.Ö. 72-76 yıllarında olduğu tahmin edilmektedir. Daha sonra Bizans döneminde Jüstinyen (527-565 yıllarında) tarafından tekrar ihya edilmiştir.Muntazam kesme iri taşların üst üste yerleştirilmesi ve aralarına sağlam bir harçla bağlanması suretiyle yapılmıştır.Temeldeki iri kitleler 50*80 ile 100*150 cm. arasındadır. Şehrin kuzeyindeki sur bedenlerinde muntazam kesilmiş mavimtrak taşlar da kullanılmıştır. Bu yapının Geç Bizans döneminde (Paleoglar Devri) yeniden yapıldığı anlaşılmaktadır.Kale iç ve dış kale olmak üzere iki kısımdan meydana gelmiştir.Yüksek burç ile güneybatısında dere kenarında bulunan burcun yapımına XII.yüzyıl sonu Commenler devrinde başlanmış, Paleoglar devrinde tamamlanmıştır. Halen eski Vize şehri surlarının batı ve güney kısmı ayaktadır.Güney surları 3-4 metre yüksekliğine kadar korunabilmiş büyük taş bloklarla yapılmıştır.Yapı şekilleri birbirinin aynı olup kapı uzunluğu dört metredir.

 ŞERBETDAR HASAN BEY CAMİİ

Şerbetdar Hasan Bey Camii eski bir havra merkezi iken Gelibolulu Mir-i Ekber Hasan Bey tarafından 14.yyda camiye çevrilmiştir. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan eser kale Mahallesi İçkale mevkiinde yer almaktadır. Kare planlı, kübik gövdeli, tek kubbeyle örtülü olan esermoloz ve düzgün kesme taş tuğla ve devşirme malzeme ile inşa edilmiştir. Kapı ve pencere söveleri ile giriş kemerinde mermer malzeme kullanılmıştır. İç mekanda kubbeye geçişte ve kubbe yüzeyinde renkli bitkisel ve yazı karakterli kalem işi süslemeler mevcuttur. Yapı, 1362'den önce Havra olarak kullanılırken 1362 ve sonrasında dergah, mescit, camii olarak kullanılmıştır. Minare restorasyondan sonra eklenmiştir. Kayıtlara göre hasan Bey'in Hayrabolu ve Vize'de birçok arazi ve binayı bu camiye vakfettiği anlaşılmaktadır.  

TÜMÜLÜSLER : Trak Krallığının Sembolü, ve önemli kişilere ait mezarların bulunduğu Tümülüslerin yapılan tespitlere göre Vize ve bağlı köylerinde, 40'ın üzerinde bulunduğu Kırklareli Müze Müdürlüğü'nün kayıtlarından anlaşılmaktadır. 1938 ve 1939 yıllarındaki Ord.Prof.Dr. Arif Müfit MANSEL'in kontrolünde yapılan kazılarda önce A-D harfleri ile gösterilen dört tepede sonra E-I harfleri ile gösterilen beş tepede olmak üzere dokuz yerde kazı yapılmıştır. Son Trak Kralı Rhoimatalkes III'e ait mezarında bulunduğu bu tümülüslerden çıkarılan eserler halen İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. 1995 yılında ise Müze Müdürü Zülküf YILMAZ ve Trakya Üniversitesi'nden Arkeoloji ve Sanat Tarihi Öğrencilerinin katılımı ile Çakılı Beldesi yakınlarında defineciler tarafından açılan Çakıllı Tümülüsünün kurtarma kazısı yapılmıştır.

Kentte ayrıca Bizans dönemine ait pek çok Mağara Manastırın yanı sıra (Asmakaya Mevkii, Uçmakdere Mevkii, Pazarlı Mevkii, Derekayalar Mevkii, Baklaya Köyü) Bizans ve Osmanlı dönemine ait 4 hamam kalıntısı, Bizans Dönemine ait sonradan Han Bedestene çevrilen Su Sarnıcı, Osmanlı Dönemine ait 2 cami, 1 İmarethane, 4 çeşme, Balkan Savaşlarından önce yapılan Karakol Kuleler ve İlçeye bağlı Kıyıköy beldesinde bulunan şehrin kalesi ve Kaya Manastırlar arasında çok özel bir yeri olan Muhteşem bir yapı Ayanikola Manastırı gerçekten görülmeye değer.

DOĞAL GÜZELLİKLER

KIYIKÖY / VİZE : Vize sadece Tarihi dokusuyla değil aynı zamanda doğal güzellikleri ile de çok zengin bir ilçe. İlçeye bağlı Kıyıköy beldesi tam bir turizm cenneti.Ayanikola Manastırı ve Kalesinin yanında alabildiğine uzun ve temiz kumsalları şehrin iki yakasını saran Trakya'da olta ile balık avlayabileceğiniz kadar temiz kalmış ender tatlı sularda Kazandere ve Pabuçdere'de deniz bisikleti veya kayık ile tur atmak ayrı bir zevk tabiki. Hele içerisinde Amozonları andıran orman dokusu ve yaban hayvanlarının yaşamını canlı görmek girince gerçekten burayı ziyarete değiyor.

PANAYIR İSKELESİ PLAJI : Vize'ye 47 Km. mesafede Kışlacık Köyü sınırları dahilinde yer alan Panayır İskelesi Plajları 200 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde yer kaplamaktadır. Denizi berrak sahili ince kumlu ve yer yer kayalık bir yapıya sahiptir. Plajın her yanı ormanlarla kaplı tabiat harikasıdır.

KARSTİK OLUŞUMLAR

İlçenin tarihi doku ve kumsallarının yanında zengin olduğu diğer bir unsurda karstik oluşumlar. Trakya'da bulunan büyük ölçekli 25 karstik mağaranın 19'u Vize sınırları içerisinde bulunmakta. Bunlardan en dikkat çekenleri ise Baklaya Köyünde bulunan Yenesu Mağarası, Domuzdere Mağarası, Kurudere Mağarası Kızılağaç Köyünde bulunan Kızılağaç Mağarası, Kıyıköy'de bulunan Kıyıköy ve Kaptanın Mağaraları ile Kışlacık Köyündeki Kovantaşı Mağaralarıdır. En önemli mağara olan Muhteşem bir doğa harikası Yenesu Mağarası Balkaya Köyünde bulunmakta ve turizme açılma adına çalışmaların sürdüğü tek mağara konumunda.Bu doğa harikası mağara 1.620 m. uzunluğunda olup Trakyanın 3. büyük mağarasıdır. Yenesu'nun iç görünümleri son derece güzel, damlataşlar sarkıt, dikit, sütun duvar damlataşları, damlataş havuzları ve makarnalar ile kaplıdır. Ayrıca Balkaya ve Aksicim köyleri çevresi piknik ve yürüyüş için ve de mağara ve mağara manastırlar açısından mükemmel değerlere sahiptir. Köyde son derece güzel 2 motel (Dağ Motel, Istıranca At ve Balık Çiftliği) ve birçok balık çiftliği bulunmaktadır.

KONAKLAMA İlçe merkezinde 3 otel bulunmaktadır. Bunlardan Trak Otel *** olup son derece modern görünümüyle sadece Vize'nin değil yöredeki en modern otel konumundadır. Şehir Merkezinde ayrıca Varol otel ve Taşkan Otel Vize'yi ziyaret eden herkese açık. Ayrıca Balkaya köyünde orman içinde bulunan Dağ Motel ve Istıranca At ve Balık Çiftliği de stresten uzak dinlenebilecek ender işletmelerden bazıları .Kıyıköy de bulunan Genç Otel ve birçok pansiyon bu alan hizmet vermektedir.

Trak Otel *** :Banyo, Sıcak Su ve Klimalı odalar. Tel-(288) 318 41 00

Dağ Motel: Balkaya Köyü / Tel- (288) 35 51 17

Genç Otel: Kıyıköy / Tel-(288) 388 60 41

SEYAHAT

Vize'ye İstanbul'dan her yarım saatte bir kalkan Kale Seyahat, Yonca Seyahat ve Aydın Seyahat acentelerinden, L.Burgaz, Phisar ve Kırklareli'ne ise günün her saati As Turizm ve Vize Birlik acentelerinden ulaşım imkanı sağlanır. Ayrıca günde iki sefer olmak üzere Truva Seyahat ile İzmir'e Kale-Yonca Seyahat ile Ankara'ya direk gitme imkanı da mevcuttur.

Yonca Seyahat : (288) 318 15 20
Kale Seyahat :(288) 318 11 14
Vize Birlik :(288) 318 04 00
As Turizm : (288) 318 02 11

LOKANTALAR

Doğal ortamla baş başa eski su değirmeni altında Kahvaltı yapmak ve alabalık yemek için için Pazarlı köyü Doğa Restauranta, Semiz ve leziz et yemek için orman içinde bulunan Sergen Beldesindeki Şanlı ve Yayla Et Lokantalarına Deniz Ürünleri ve Balık Yemek için Kıyıköy beldesinde bulunan Son Tango Restaurant, Deniz Feneri Restaurant, Teyfiğin Yeri, Yakomoz ve diğer restaurantlara gidebilirsiniz. Ayrıca merkezde Çamlık Restaurantta tarihle baş başa et ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR
Rota Dizayn